у-17 Небезпека тютюнокуріння для живих клітин

Перегляд презентації:


Вплив куріння на організм людини

1.            На нервову систему.
З продуктів тютюнового диму особливої шкоди завдають організму нікотин і карбон (ІІ) оксид.
Малі дози нікотину підвищують збудливість кори головного мозку на короткий час, потім пригнічують і виснажують діяльність нервових клітин. Саме цим пояснюється уявне підвищення працездатності курців.
Мозок звикає до нікотинових «подачок», а якщо їх бракує, виникають занепокоєння, дратівливість. Людина знову починає курити, б’є свій мозок, послаблюючи процес гальмування. Рівновага збудження і гальмування порушується внаслідок перезбудження нервових клітин, які, виснажуючись, знижують розумову діяльність головного мозку. Тож з’являються симптоми, характерні для неврозу. Невротичними проявами є головний біль, запаморочення, підвищення дратівливість, швидка стомлюваність, зниження працездатності, безсоння. Куріння провокує в організмі такі зміни, як і стрес.
                

2.            На серцево-судинну систему.
Нікотин спричиняє спазми судин упродовж 30 – 40 хв після припинення  куріння. Тож викурюючи кожні 30 хв сигарету, курці весь час тримають судини в стані спазму. Внаслідок звуження судин зменшується приплив крові до шкіри, знижується її температура.
Нікотин підсилює роботу серця. У курця частота пульсу більша ( на 10 – 18 ударів за хвилину), ніж у людини, яка не курить. За добу серце курців робить близько 10 – 15 тис. зайвих скорочень. При систематичному курінні судини серця звужуються, зменшується надходження кисню до серцевого м’яза, що призводить до його хронічної перевтоми.
Нікотин підвищує артеріальний тиск, зокрема одна сигарета – приблизно на 10 мм рт. ст.
Наслідком куріння є ішемічна хвороба серця, що пов’язано з недостатнім кровопостачанням серцевого м’яза. Раннім проявом цього є стенокардія. Її ознака: біль за грудиною, що віддає в ліву руку й лопатку, шию і нижню щелепу, з’являються відчуття тривоги, серцебиття, пітливість, збліднення. Приступ може статися під час фізичного навантаження чи стресу.
Куріння активізує процеси згортання крові, що призводить до тромбозу в різних судинах.


3.           На органи дихання.
Тютюновий дим подразнює слизові оболонки рота, носа, гортані, трахеї та бронхів. У результаті розвивається хронічне запалення дихальних шляхів.
Подразнення нікотином слизової оболонки носа може призвести до хронічного катару (запалення) і зрештою – до зниження слуху.
Дим діє на голосові зв’язки: внаслідок розростання фіброзної тканини звужується голосова щілина. Відтак змінюються тембр і краса голосу, для співаків, акторів, викладачів це загрожує професійною непридатністю.
Нікотин діє на слизову оболонку трахеї і бронхів, які від куріння подразнюються й запалюються, що призводить до хронічних трахеїтів і бронхітів.

4.           На органи травлення
Із рота курця йде неприємний запах, язик обкладений сірим нальотом (один з показників порушення діяльності шлунково-кишкового тракту).
Подразнюючи слинні залози, нікотин посилює слиновиділення. Слина з нікотином, що проковтується, не лише подразнює слизову оболонку шлунка, а й заносить інфекцію. Це призводить до гастриту, хворий відчуває важкість і болі в підшлунковій області, печію, нудоту.
Рухова скорочувальна діяльність шлунка через 15 хв від початку куріння припиняється, а перетравлення їжі затримується. Нікотин порушує процес виділення шлункового соку та його кислотність.

5.           На органи чуттів і ендокринну систему.
Очі людини, яка курить, сльозяться, червоніють, швидко стомлюються під час читання, можливе миготіння чи двоїння, краї повік розпухають.
Нікотин, діючи на зоровий нерв, може спричинити його хронічне запалення, внаслідок чого знижується гострота зору. Під час куріння звужуються судини, змінюється сітківка ока, можлива її дегенерація в центральній області, нечутливість до світлових подразників. Хворим на глаукому забороняється курити. Шкідливе куріння й для слуху, оскільки знижує його гостроту.
Тютюновий дим і нікотин впливають на смакові відчуття. Курці нерідко погано розрізняють смак гіркого, солодкого, солоного, кислого тощо.
Ендокринні залози – залози внутрішньої секреції, що виробляють гормони, які впри впливають на обмін речовин в організму, - так само зазнають негативного впливу нікотину. До них належить гіпофіз, щитовидна і навколощитовидна залози, над нирки.
Викурювання 10 – 20 сигарет за день підсилює функцію щитовидної залози: прискорюється обмін речовин, збільшується серцебиття.

Встановлено, що куріння тютюну згубно впливає на діяльність статевих залоз. У чоловіків нікотин гнітить статеві центри, розташовані в крижовому відділі спинного мозку. Пригнічення статевих центрів і невроз, що весь час провокуються курінням, призводять до розвитку статевого безсилля (імпотенції).

Відповідаємо на запитання анкети   (в презентації)

Немає коментарів:

Дописати коментар